Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 signálov vášho tela, že málo jete. Pozor na to, zabraňujete tým chudnutiu!

reklama:
7 signálov vášho tela, že málo jete
7 signálov vášho tela, že málo jete. Pozor na to, zabraňujete tým chudnutiu! Foto: www.gettyimages.com

Otázku riešiacu zhodenie nadbytočných kíl s najväčšou pravdepodobnosťou riešil aspoň raz každý z nás. Najčastejšou metódou je obmedzenie jedla a príjmu kalórií. Avšak táto metóda vedie často k opačnému výsledku a mnohí nechudnú, ba naopak môžu ešte nejaké kilá nabrať. Dôležité je sledovať signály tela, ktoré vám napovedia, či ste sa nedostali do takejto situácie.

Kalorický deficit vedie k úbytku hmotnosti, na tom sa odborníci na výživu zhodnú. Pokiaľ budete mierniť chute a obmedzíte kalórie, pridáte pohyb, vytúžený pohyb ručičky dole na váhe sa časom dostaví. Môže sa však stať, že to s redukciou kalórií preženiete a chudnutie sa zastaví. Aké sú varovné príznaky, že nejete dostatočne a tým bránite svojmu telu v chudnutí.

Telo vydáva najrôznejšie signály. Naučte sa mu počúvať a vyvarujte sa im. Aké sú najčastejšie signály, ktoré napovedia, že prijímate málo kalórií? Pozrite sa na video na YouTube, kanál Meghan Livingstone:

Signály môžete spočiatku čítať zle, predsa len sa môžu prekrývať s príznakmi aj vážnejších ochorení. Preto ich neberte na ľahkú váhu.

Pri únave spozornieť

Asi najčastejším znakom je únava. Pokiaľ prijímate málo kalórií, nebudete mať dostatok energie na cvičenie, ale často aj na bežné fungovanie. Akonáhle ste unavení natoľko, že po osemhodinovom spánku nedokážete vstať z postele, rozhodne svoj denný príjem prehodnoťte.

Cvičenie bolí

Nemyslíme to doslova. Pokiaľ ale cvičiť nezvládate, rýchlo sa unavíte a pri cvičení sa trápite, aj to je signál, že nemáte dostatok energie. Pred cvičením je vždy dobré doplniť sacharidy ako rýchly zdroj energie. Vhodný je kúsok ovocia. Po cvičení zase nezabudnite na proteíny, tie umožnia telu regeneráciu a nabratie svalovej hmoty.

Problémy so sústredením

Nedostatok prijatých kalórií neovplyvňuje len vašu fyzičku, ale aj psychiku. Môžete na sebe pozorovať častejšie zabúdanie, horšie sa sústredíte a činnosti, ktoré vám predtým trvali pár minút, teraz robíte podstatne dlhšie. S najväčšou pravdepodobnosťou vám jednoducho nestačí na raňajky iba jogurt a na obed pár šalátových listov. Doplňte jedlo vždy kvalitným zdrojom bielkovín a komplexnými sacharidmi.

Náchylnosť k chorobám

Pokiaľ nebudete dávať telu dostatok živín, koledujete si nielen o neschopnosť schudnúť, ale aj o zdravotné problémy. Nedostatok prijatých kalórií as nimi aj potrebných minerálov a vitamínov môže poriadne zamávať s vašou imunitou. Budete náchylnejší na jesenné prechladnutia, chrípky, ale aj bakteriálne ochorenia.

Pozor na vlasy

Nielen ochorením, ale aj na vašom zovňajšku sa môže nedostatok prijímanej potravy prejaviť. Poznáte to hlavne na zhoršenej kvalite vlasov a nechtov. Za ne môže hlavne nedostatok biotínu, zinku a železa.

Chudnutie neprebieha

Nech sa na jedle snažíte uberať viac, váhový úbytok neprichádza. Dôvod je jednoduchý. Jete až príliš málo a svojím počínaním ste si privodili spomalenie metabolizmu. Ten rozhýbete pridaním vyváženej stravy. Dbajte na kvalitné zdroje bielkovín, zdravé tuky a komplexné sacharidy.

Zdroje: www.classpoint.czmyprotein.cz, www.ireceptar.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.