Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako prekonať žiarlivosť a udržať zdravý vzťah: Kľúčové tipy a stratégie

reklama:
Ako prekonať žiarlivosť a udržať zdravý vzťah: Kľúčové tipy a stratégie
Ako prekonať žiarlivosť a udržať zdravý vzťah: Kľúčové tipy a stratégie Foto: www.freepik.com

Žiarlivosť je často vnímaná ako priama reakcia na správanie objektu našej lásky, ale jej korene siahajú oveľa hlbšie. Tento článok odhaľuje, ako naše vnútorné obavy a neochota zdieľať, môžu vyvolať silné emócie ako žiarlivosť. Venujeme sa tomu, prečo žiarlivosť vzniká, ako ju správne chápať a ako sa s ňou vyrovnať. Na základe dobrodružnej komédie „Bohovia musia byť šialení“ sa pozrieme na to, ako nové podnety môžu zmeniť naše vzťahy a ako správne zaobchádzať s vlastnými citmi a obavami.

Mnoho ľudí často zvádza zodpovednosť za svoju žiarlivosť na objekt svojej lásky: „Správaš sa provokatívne, urobil(a) si toto a tamto, ničíš náš vzťah…“ Avšak skutočná príčina žiarlivosti leží oveľa hlbšie. Žiarlivosť vychádza z nášho vnútorného sveta a objekt lásky ju iba aktivuje.

Čím silnejšia žiarlivosť v nás je, tým viac budeme žiarliť na druhého:

V dobrodružnej komédii z roku 1980 „Bohovia musia byť šialení“ je zobrazený mierumilovný africký kmeň, ktorý nikdy nespoznal konflikt. Konflikty sa objavili až vo chvíli, keď pilot lietadla, ktoré nad ich územím prelietalo, vyhodil fľašu Coca-Coly. Tento predmet, aj keď úplne nový, sa stal pre kmeň nesmierne užitočným – používali ho na váľanie cesta, hranie a ďalšie činnosti. Vďaka tejto novej „vymoženosti“ sa v kmeni začali objavovať hádky a bitky.

Podobne ako kmeň, ktorý začal žiarliť na fľašu Coca-Coly, aj my sa stávame žiarliví, keď máme niečo, čo považujeme za dôležité. Keď máme niečo, čo považujeme za cenné, neochotne sa o to delíme. A ak sa rozhodneme podeliť, robíme to iba pod vlastnými podmienkami, aby sme zachovali pocit kontroly. Tento mechanizmus je hlboko zakorenený v našich obranných inštinktoch. Čím viac vlastníme, tým bezpečnejšie sa cítime, a naopak, čím menej máme, tým menej sme pripravení čeliť životným výzvam.

V oblasti vzťahov je situácia podobná. Namiesto peňazí investujeme do druhého človeka city. On alebo ona sa stáva našou „bankou“, a my nechceme prísť o svoj „vklad“. Začíname kontrolovať „finančné operácie“ partnera, jeho správanie a vyžadujeme, aby náš „vklad“ bol chránený. Ako by reagovala banka, keby bola pod tlakom neustáleho dozoru? Možno by vás vyzvala, aby ste si vzali svoj „vklad“ a odišli inam. Ako by ste reagovali? Často začneme hrať hru „Vaša banka je tu len pre nás!“.

Krátko povedané: Nikto nemôže patriť niekomu inému. Rovnako ako vy nikomu nepatríte, nemôže nikto patriť vám. Rozhodnutie byť s niekým je vzájomné; rovnako ako vy sa rozhodujete byť s niekým, aj ten druhý sa rozhoduje byť s vami. Pocit žiarlivosti je obranný mechanizmus, ktorý vás má udržať po boku druhého. Môžete s bankou uzavrieť zmluvu o podmienkach uloženia vašich prostriedkov. Môžete sa rozhodnúť zmluvu nepodpísať, pokiaľ vám nevyhovuje. Ale požadovať, aby banka patrila iba vám, je prehnané.

Ak dochádza k porušeniu dohody alebo dôvery, je potrebné sa zamyslieť, či chcete ďalej zostať s niekým, kto nedodržiava dohodnuté podmienky. Dohody musia byť jasne stanovené na začiatku vzťahu, a obe strany musia súhlasiť. Žiarlivosť nemôže odvrátiť podvod. Naopak, strach zo straty môže viesť k väčšej zraniteľnosti.

Čo robiť?

Rešpektujte osobnosť partnera. Pokiaľ dokážete rešpektovať jeho/jej individualitu, je pravdepodobné, že s vami zostane z vlastnej vôle.

Žiarlivosť je váš problém. Vnímajte ju ako mechanizmus, ktorý slúži na udržanie toho, čo považujete za svoje. Uvedomte si, že žiarlivosť vychádza z vašich vlastných obáv, nie zo správania partnera.

Preberte svoje dohody. Pokiaľ sa niečo zmenilo, prejednajte nové podmienky. Nepokúšajte sa násilne vnútiť svoje predstavy o vzťahu druhému. Buďte otvorení a komunikujte.

Zdieľajte svoje názory. Otvorene vyjadrujte, čo vám vadí, a hovorte o svojich pocitoch, nie o správaní partnera.

Môžete byť zradení? Áno, môžete. Ale to je súčasťou vzťahovej filozofie. Nikto vám nič nedlhuje. Partner s vami chce byť preto, že vás má rád, nie kvôli vašej žiarlivosti.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. augusta 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.