Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako spoznáte, že sa blíži smrť? Pamätajte si na tieto znamenia

reklama:
Ako spoznáte, že sa blíži smrť? Pamätajte si na tieto znamenia

Smrť môže nastať v dôsledku patológie, objaviť sa ale môže tiež bez zjavnej príčiny. Než človek prestane dýchať, môžete pozorovať niekoľko znamení, ktoré zvestujú smrť. Je dôležité, aby takéto znamenia človek neignoroval, pretože je nutné sa na ne pripraviť. Jedine potom bude smrť prijatá a nebudete sa musieť ničoho obávať.

Znamenia sa objavujú hlavne pri klinickej smrti

Lekári upozorňujú, že znamenia, ktoré môžu znamenať smrť, by sa rozhodne nemali ignorovať. Väčšina príznakov sa objaví v prípade klinickej smrti, je nutné sa pripraviť na všetky alternatívy, ktoré môžu nastať. Pre zástavy pulzu sa môžu objaviť ešte iné veci, ktorým je nutné venovať pozornosť. Niektoré signály vás upozornia na okamžitú smrť. Klinická smrť je termín, ktorý sa v poslednej dobe používa veľmi často.

Jedná sa o stav, kedy ste naozaj mŕtvi. Trvá niekoľko sekúnd alebo dokonca minút. Ľudia, ktorí sa potom znovu vrátili medzi živých, môžu rozprávať príbehy, ktoré v stave klinickej smrti videli. Niektorí sa zhodnú na tom, že to bola skvelá podívaná a rozhodne sa smrti neboja, iní ale videli škaredé veci a tento stav už by nikdy zažiť nechceli. Niektoré znamenia sa ale môžu objaviť dlho predtým, než samotná smrť nastane. Môže sa jednať o dni alebo týždne. Než sa lekári ubezpečia, že je pacient naozaj mŕtvy, musia preveriť niekoľko bodov.

Smrť naznačuje nielen bolesť, ale aj dýchavičnosť alebo úzkosť

Bolesť môže značiť, že sa rýchlo blíži smrť. Je to predzvesť toho, že sa človek pohybuje medzi životom a smrťou. Platí to hlavne pre onkologických pacientov. Ak je pacient v nemocnici a podá sa mu správny liek, bolesť na chvíľku ustane. Je ale nutné sa pacientovi venovať aj v iných oblastiach a zistiť, aké ďalšie má bolesti.

Biologickú smrť môže predznamenať aj dýchavičnosť. Pacienti, ktorí umierajú, budú mať problém sa zhlboka nadýchnuť. Lekári môžu pacientovi uľaviť pomocou kyslíka, liekov a tiež relaxačných techník, ktoré pacientovi budú príjemné. Objaviť sa môžu tiež úzkostné stavy. Je to len reflex človeka na blížiacu sa smrť a uvedomí si, že je naozaj koniec so životom.

Nemáte chuť k jedlu? Je možné, že sa blíži smrť

Pacienti, ktorí sú ohrození na živote, väčšinou nemajú vôbec chuť do jedla. Je to spôsobené tým, že sa zastavia fyzické funkcie tela, a to potom nevyžaduje žiadny kalorický príjem. Preto je treba dbať aj na toto znamenie, ktoré nemusí znamenať, že človek len nemá hlad. Môže to znamenať blížiacu sa smrť a nie je dobré tento príznak ignorovať, rovnako ako ostatné.

Ak je pacientovi zle od žalúdka, zvracia alebo trpií nevoľnosťami, môže to byť znamenie, že sa blíži koniec jeho života. Sú to fyzické príznaky, za ktoré občas môžu lieky, ktoré sú mu podané. Aby lekári pacientovi uľavili, môžu mu obmedziť prísun jedla alebo otvoriť na chvíľu okno, aby sa mu lepšie dýchalo. Umožní mu to cítiť sa lepšie. Mnoho starších ľudí trpí na zápchu. Samozrejme to zakaždým nebude znamenať blížiacu sa smrť. V mnohých prípadoch to tak ale skutočne je. Je to dôsledkom používania liekov, záleží ale na ich špecifikácii. V prípade zápchy je nutné podávať viac vlákniny, aby sa urýchlilo trávenie a tiež je dôležitá hydratácia.

Ak máte doma človeka, ktorý nemá po väčšinu dňa žiadnu energiu a je veľmi, a hlavne často unavený, môže sa jednať o príznak, ktorý znamená, že s ním bude čoskoro koniec. Takýto príznak sa objaví pokojne niekoľko mesiacov pred samotnou smrťou. Je to dôsledok nedostatku energie na to, aby životné funkcie správne fungovali. Je to varovný signál, ktorý nesmie byť opomínaný. Posledné chvíle môžu byť charakterizované tiež nespavosťou, pretože sa pacient bojí, že akonáhle zavrie oči, už ich nikdy neotvorí.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.