Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aromaterapia ako prostriedok na posilnenie imunity

reklama:
Aromaterapia
Aromaterapia ako prostriedok na posilnenie imunity Foto: www.gettyimages.com

Posilnenie imunitného systému je večná téma, ktorá sa najčastejšie skloňuje s príchodom jesenných a zimných mesiacov. Svoju imunitu posilníte rôznymi spôsobmi, jedným z nich je aj aromaterapia. Akým spôsobom funguje?

Aromaterapia využíva vysoko koncentrovanú silu rastlín ukrytú v prírodných esenciálnych olejoch. Ich prostredníctvom odbúrate stres a upokojíte myseľ, aromaterapia však priaznivo pôsobí aj na fyzické zdravie a posilňuje imunitný systém.
Aromaterapia a imunita: Vyberte si správny esenciálny olej

Ako posilniť imunitu pomocou aromaterapie? Základom je správna voľba prírodných esenciálnych olejov, ktoré sa získavajú z rastlinných silíc ukrytých v semenách, kvetoch, listoch stonkách, koreňoch alebo kôre. Pokiaľ si tieto silne koncentrované prchavé aromatické látky zvolíte naozaj dobre, počas jesenných a zimných mesiacov bude vaša chorobnosť oveľa nižšia.

Vybrané esenciálne oleje môžete v rámci aromaterapie používať hneď niekoľkými spôsobmi. Pre posilnenie imunitného systému je najlepšou voľbou ich inhalácia, a to prostredníctvom aromalampy alebo difuzéra, z ktorých sa budú pozvoľna uvoľňovať do okolia. Niekoľko kvapiek vybraného esenciálneho oleja si môžete nakvapkať aj do kúpeľa.

Pre posilnenie imunity zvoľte antistresové oleje

Stres má negatívny vplyv na naše psychické a fyzické zdravie. V jeho neprospech hrá aj fakt, že ak je dlhodobý, významne oslabuje fungovanie imunitného systému. Ak prechádzate náročnou stresovou situáciou alebo zaťažkávajúcou skúškou, nenechajte si rozhodne pod vplyvom stresu rozhodiť svoju imunitu.

Využite naopak silu aromaterapie, ktorá vás dokáže povzbudiť či upokojiť, odbúrať z vás prebytočný stres a napätie a taktiež navodiť pocit relaxácie. Najúčinnejším esenciálnym olejom, ktorý môžete inhalovať pomocou aromalampy či difuzéra alebo si jeho prostredníctvom dopriať upokojujúci aromakúpeľ, je esenciálny olej z levandule. Tento éterický olej vám zároveň pomôže od úzkostných stavov a problémov so zaspávaním. A nielen to. Levanduľa podporuje lepšie fungovanie imunitného systému, a tak ho chráni pred prípadnou infekciou.
V rámci aromaterapie siahnite po antivírusových olejoch

V priebehu jesenných a zimných mesiacov na nás útočia najrôznejšie typy viróz vrátane chrípky. Nie je preto od veci, keď začnete na inhaláciu či do kúpeľa používať niektoré antivírusové esenciálne oleje. Tieto oleje liečia a zároveň pôsobia ako podporná berlička pre oslabený imunitný systém.

O ktoré esenciálne oleje ide predovšetkým?

Tea tree oil má v aromaterapii nezastupiteľné miesto

Ak chcete prostredníctvom aromaterapie posilniť svoju imunitu, rozhodne vám doma nesmie chýbať tea tree oil. Tento esenciálny olej má silné antivírusové, antibiotické, antiseptické aj antimykotické vlastnosti, a tak napomáha stimulácii imunitného systému.

Tea tree oil môžete používať v riedenej aj neriedenej forme. Pri liečbe nádchy, prechladnutia či chrípky najúčinnejšie pôsobí vo forme parnej inhalácie. Stačí, keď si niekoľko kvapiek tea tree oleja nakvapkáte do horúcej vody, dáte cez hlavu uterák a zhruba desať minút vdychujete výpary. Ako dezinfekciu vzduchu a pre lepší spánok počas prebiehajúcej virózy tea tree oil pridajte aj do difuzéra alebo aromalampy.

Esenciálny olej z eukalyptu vám uľaví pri chorobách dýchacích ciest

Rovnakým spôsobom ako tea tree oil funguje aj esenciálny olej z eukalyptu, ktorý patrí k výborným antivirotikom. Uľaví vám najmä od chorôb horných a dolných dýchacích ciest, znižuje aj zápal v tele. Pokiaľ eukalyptový esenciálny olej skombinujete s mätovým olejom, ide o výborný prostriedok na zníženie horúčiek.

Na podporu imunitného systému: Citrón a grep

Chcete znížiť náchylnosť svojho tela k infekciám? Nakvapkajte si do difuzéra alebo aromalampy citrónový olej, ktorý stimuluje imunitný systém a podporuje produkciu bielych krviniek. Upevniť zdravie vám pomôže aj esenciálny olej z grapefruitu, ktorý má výrazne antivirotické, antiseptické a detoxikačné účinky. Grapefruitový esenciálny olej navyše čistí vzduch v interiéri od vírusov a baktérií.

Aromaterapia, imunita a ďalšie vhodné esenciálne oleje

Esenciálny olej z oregána a esenciálny olej z tymiánu – Chráni pred vírusovými infekciami, má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti. Úľavu prináša pri kašli, bolesti v krku a zahlienení dýchacích ciest.

Esenciálny olej z klinčekov – Ničí vírusy a baktérie. Uľaví od kašľa a bolesti hlavy. Posilňuje imunitný systém.

Esenciálny olej zo škorice – Má antivírusové a antibakteriálne účinky. Tento olej je veľmi silný, používajte ho skôr ako súčasť zmesí.

Mätový esenciálny olej – Vyniká antivírusovými a antiseptickými vlastnosťami. Tlmí kašeľ, pomáha pri chorobách dýchacích ciest.

Zdroj: www.energiezivota.com

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.