Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cuketa: 5 tipov na spracovanie a skladovanie pre bohatú úrodu

reklama:
Cuketa: 5 tipov na spracovanie a skladovanie pre bohatú úrodu
Cuketa: 5 tipov na spracovanie a skladovanie pre bohatú úrodu Foto: www.freepik.com

Cuketa, často podceňovaná zelenina, má v záhradkárskom svete výnimočné postavenie. Prebytok cukiet sa však často končí u domácich zvierat, čo je veľká škoda. Táto všestranná zelenina sa dá pripraviť na mnoho spôsobov a jednoducho uskladniť na zimu. V tomto článku sa dozviete, ako z cukiet vyťažiť maximum – od správneho zberu až po chutné recepty a metódy konzervácie.

Otázka „Nechceš cuketu?“ sa stala bežným letným pozdravom medzi záhradkármi. Mnoho ľudí totiž nevedia, čo s bohatou úrodou cukiet robiť, a často končia ako krmivo pre domáce zvieratá. Je to však veľká škoda, pretože cuketa je mimoriadne všestranná a dá sa z nej pripraviť mnoho chutných jedál. Navyše, cukety je možné jednoducho uchovať aj na zimu. Ako na to?

Pochádzajú zo Strednej Ameriky, avšak vyšľachtené boli v Taliansku, čo prezrádza aj ich názov (z talianskeho slova pre tekvicu – „zucca“). Dnes ich nájdeme v rôznych farbách a tvaroch, hoci najpopulárnejšie sú stále zelené, podlhovasté plody. Cukety sú nenáročné na pestovanie – potrebujú len dostatok slnka, výživnú pôdu a pravidelnú zálievku. Ak sú tieto podmienky splnené, rastlina vás odmení bohatou úrodou.

Kedy zberať cukety

Cukety môžete zberať počas celého leta a pri dostatku slnka a teplôt nad 4 °C aj na jeseň. Ideálna veľkosť na zber je od 7 do 20 cm, kedy sú plody ešte mladé, krehké a šťavnaté. Pri tejto veľkosti nie je nutné odstraňovať šupku ani semienka. Včasný zber mladých cukiet (do veľkosti 15 cm) je dôležitý hlavne v prípade, že rastlina práve začína plodiť, aby sa zabránilo tvorbe semien, ktoré by znížili celkovú úrodu.

Väčšie plody určené na skladovanie je najlepšie odrezať ostrým nožom a ponechať im niekoľko centimetrov stonky, čo zabezpečí dlhšiu trvanlivosť v chlade. Menšie cukety môžete jednoducho vykrútiť rukou, čím zabránite prenosu chorôb z nožníc na záhradku.

Recept na vyprážané cuketové kvety

„Cuketové kvety sú výborné a v kuchyni majú široké využitie,“ hovorí záhradkárka Lenka Matúšková. „Najlepšie sú napríklad plnené syrom, obalené v cestíčku a osmažené. Kvetiny zbierajte skoro ráno, kým sú ešte zatvorené.“

Ako pripraviť vyprážané cuketové kvety v cestíčku? Jemne otvoríte kvety a odstránite semená. V miske pripravíte cestíčko z hladkej múky, štipky soli a tekutiny (minerálka, biele víno alebo pivo). Cestíčko by malo byť redšie, aby na kvetoch nevytvorilo hrubú vrstvu. Obalené kvety potom vložíte do horúceho oleja a smažíte do zlatista. Tip: Do cestíčka môžete pridať jemne nasekané bylinky alebo plnku z ricotty či fety.

Ako ich uskladniť na zimu

Ideálne miesto na skladovanie cukiet je suchá, tmavá a vetraná pivnica alebo spodná časť chladničky. Skladovať je vhodné lesklé a neumyté plody, aby ste predišli plesniam a hnilobe.

Mrazenie cukiet:

Vzhľadom na vysoký obsah vody môžu byť po rozmrazení mäkké a vhodné skôr do polievok alebo omáčok. Preto je lepšie ich pred mrazením tepelne upraviť – podusiť, opražiť alebo grilovať, čo ušetrí miesto v mrazničke.

Zaváranie cukiet:

Plody môžete zavárať nakrájané alebo nastrúhané v rôznych nálevoch, napríklad v sladkokyslom, ktorý sa bežne používa na zaváranie uhoriek. Populárne sú aj cuketové matjesy, nakladané cukety s cesnakom, čalamáda alebo ďalšie kombinácie so zeleninou, ako je cibuľa, paprika, mrkva či kozí rohy. Výborná je aj cuketová horčica.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. augusta 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.