Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nepodceňujte výber detskej postieľky

reklama:
Nepodceňujte výber detskej postieľky
Nepodceňujte výber detskej postieľky Foto: www.gettyimages.com

Vedeli ste, že bábätká v prvom roku života prespia až 70 percent času? Po narodení spinkajú v priemere 20 hodín denne, u batoliat sa táto doba skracuje na 10 až 16 hodín. Spánok totiž podporuje tvorbu rastového hormónu, ktorý je pre vývoj dieťatka mimoriadne dôležitý. Postieľka je teda prostredím, v ktorom váš poklad strávi najviac času, preto jej výberu venujte patričnú pozornosť.

Aký materiál zvoliť?

Na prvom mieste je samozrejme kvalita samotného výrobku. Pokiaľ chcete, aby detský nábytok vydržal čo najdlhšie, mala by byť konštrukcia postieľky vyrobená z tvrdého, napríklad bukového dreva. Mäkké drevo, ako je borovica, je totiž náchylnejšie na vznik rôznych odrenín či škrabancov, a tiež sa v ňom ľahšie uvoľňujú skrutky, takže sa u hyperaktívneho dieťatka môže rýchlejšie „rozhojdať“. Rám matraca by mal byť vyrobený z odolného kovu, vďaka čomu aj postieľka zostane dlhšie pevná.

Dôležitá je bezpečnosť

Výhodou postieľky je polohovateľný rošt v kombinácii so sklopnými bočnicami alebo odkladacími priečkami. Pri vyššej polohe roštu, resp. vďaka bočnému sťahovaciemu dielu sa ľahšie dostanete k bábätku, čo ocenia najmä tehotné mamičky, ktoré sa kvôli brušku nemôžu nakláňať cez bočnice. Keď je dieťatko väčšie a aktívnejšie, pre jeho bezpečnosť je lepšie zvoliť nižšiu polohu roštu, prípadne odkladacie priečky – tie mu umožnia bez problémov vyliezť z postieľky, ale bez toho, aby ste museli odkladať celú bočnicu, ktorá vaše dieťatko chráni počas spánku.

Pre dokonalé pohodlie

Samostatnou kapitolou je výber správneho matraca. Mala by byť pre vaše bábätko dostatočne mäkká, maximálne ergonomická, priedušná a vyrobená z neškodných materiálov, ktoré neobsahujú žiadne alergény. Podstatné je, aby medzera medzi ňou a konštrukciou, resp. rámom postieľky nebola väčšia ako dva prsty. Ľahší matrac, resp. modely so snímateľným poťahom bez problémov vyperiete aj v práčke, tie ťažšie treba očistiť ručne vo vani. Základné vybavenie potom dopĺňajú kvalitné dojčenské potreby.

Na čo nesmiete zabudnúť

  • Dbajte na správnu výšku bočníc – pri spustenom bočnom diele by minimálna výška mala byť 22 cm nad úrovňou matraca, pri zdvihnutom aspoň 65 cm nad úrovňou lôžka.
    Ideálna vzdialenosť medzi jednotlivými priečkami by sa mala pohybovať v rozmedzí 4 – 6 cm.
    Investujte aj do kvalitného vodeodolného chrániča, vďaka ktorému zabránite prípadnému zatečeniu matraca močom, najmä pri nehodách v noci.
    Nevyhnutnosťou každej detskej postieľky je kvalitné napínacie prestieradlo, ktoré vďaka sťahujúcej gumičke perfektne drží na matrac a neposúva sa.
    Keďže detičky rady „ochutnávajú“ všetko, čo im príde do cesty, nezabudnite postieľku vybaviť krytmi proti okusovaniu bočníc.
    Do postieľky nepatria zbytočné dekorácie, mašličky, stužky, vankúšiky či ďalšie skrášľujúce prvky. Príliš veľa mäkkých alebo nevhodných doplnkov iba zvyšuje riziko udusenia.
    Vítané sú súpravy určené špeciálne do detskej postieľky, ideálne aj s takzvaným hniezdom, ktoré funguje ako mäkká výstuž, takže dieťatko sa zbytočne nebude tĺcť o priečky.
    Zaobstarať si môžete aj doplnky, ako sú polohovacie kliny či podložky, ktoré stabilizujú polohu novorodenca v postieľke, čím bránia jeho pretočeniu, a tak aj riziku udusenia.

Malá alebo rastúca?

Na trhu existujú aj takzvané konvertovateľné postieľky, ktoré rastú spolu s vašim bábätkom a obvykle vydržia až do predškolského veku. Klasická detská postieľka, určená pre najmenšie deti do 3 rokov, sa štandardne predáva v dĺžke 120 cm. Potom ju treba vymeniť buď za väčšiu postieľku pre detičky do 5 až 6 rokov alebo rovno za klasickú posteľ, ktorá vašemu dievčatku alebo chlapčekovi poslúži aj v období dospievania.

Rozprávková alebo praktická?

Detské postieľky môžu mať rôznu veľkosť a tvar. Obľúbené sú napríklad postieľky s okrúhlym dnom – ktoré pekne vyniknú v kombinácii s baldachýnom, na druhej strane sú menej praktické z hľadiska výberu matraca a doplnkov. Iné postieľky zase ponúkajú prídavné prvky, ako je dolný úložný priestor, ktorý určite oceníte, či nemáte v byte či v samotnej detskej izbičke dostatok miesta.

Mobilné alebo bez koliesok?

Ak chcete postieľku ľahšie presúvať, môžete si kúpiť model s kolieskami alebo typ, ku ktorému sa dajú kolieska dokúpiť a staviť do pripravených otvorov na nožičkách. Kolieska by však mali mať poistku proti posúvaniu, čo oceníte nielen pri skákajúcom dieťatku, ale aj pri prezliekaní bielizne.

Cestovná postieľka

Pokiaľ už pred narodením bábätka počítate s tým, že budete veľa cestovať, mali by ste premýšľať aj nad kúpou dobrej cestovnej postieľky. Určite ju však v snahe ušetriť neberte ako trvalú alternatívu klasického lôžka pre bábätko, na správny vývin dieťatka by sa nemala využívať dlhodobo.

Doplnky a hračky

Nepodceňujte výber detskej postieľky
Nepodceňujte výber detskej postieľkyFoto: www.gettyimages.com

Keď už investujete do kvalitnej postieľky, môžete popremýšľať aj nad ďalšími doplnkami, ktoré vám pomôžu v rámci starostlivosti o bábätko. Patria k nim napríklad tzv. elektronické pestúnky, čiže monitory dychu bábätka, vďaka ktorým môžete svoj poklad sledovať odkiaľkoľvek v dome. Pre ľahšie uspávanie dieťatka slúžia aj hračky na maznanie, hudobné skrinky, kolotoče nad postieľku či ďalšie užitočné hračky pre najmenších.

Zdroj: www.medvidkovehracky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.