
- Zivotsdetmi
- Články
- Voľný čas
- Patria ryby do jedálnička dojčiat?
Patria ryby do jedálnička dojčiat?

Ryby sú dôležitou súčasťou zdravej stravy. Vyznačujú sa vysokým obsahom kvalitných bielkovín a ďalších potrebných živín a naopak nízkym obsahom nasýtených tukov.
Najcennejšie na rybách je vysoký obsah omega-3 nenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom (omega-3 LCPUFA). Tieto kyseliny sú dôležité pre neurologický vývoj detí. Ryby sú tiež dobrým zdrojom železa a zinku (obsah týchto prvkov v rybom mäse je iba o niečo málo nižší ako v ostatných druhoch mäsa) a morské ryby sú navyše hlavným zdrojom jódu v potrave.
Na druhú stranu bielkoviny v rybom mäse patria do skupiny hlavných alergénov, navyše často vyvolávajú vážne alergické reakcie. V posledných rokoch bolo všeobecne prijímané odporúčanie Americkej pediatrickej akadémie (AAP), že ryby by nemali byť podávané deťom až do 3 rokov veku. AAP toto odporúčanie v roku 2008 prehodnotila, pretože sa nepreukázal ochranný vplyv tohto opatrenia na rozvoj alergických ochorení u detí (pozri náš článok Vplyv dojčenia a zavádzanie príkrmov na rozvoj alergických ochorení u detí).
Výbor pre výživu Európskej spoločnosti pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu vo svojom stanovisku z roku 2008 zastáva názor, že prínosy konzumácie rybieho mäsa u dojčiat prevažujú nad negatívami. Hlavným dôvodom je fakt, že ryby sú najlepším zdrojom omega-3 LCPUFA, ktorých konzumácia v dojčenskom veku môže mať podľa nedávnych štúdií pozitívny vplyv na vývoj poznávacích funkcií a fungovania imunitného systému u dieťaťa.
Ktoré druhy rýb sú pre dojčatá vhodné?
Niektoré druhy rýb nie sú pre dojčatá a malé deti vhodné, najmä s ohľadom na obsah metylortuti a ďalších nebezpečných látok v ich mäse. Z morských rýb sú pre dojčatá vhodné napr. treska, makrela alebo sleď, zo sladkovodných rýb losos*, kapor alebo pstruh. Naopak nevhodné sú vzhľadom na obvykle vysoký obsah metylortuti veľké dravé ryby, ako napr. žralok, mečiar, šťuka, zubáč alebo boleň. Neodporúča sa ani podávanie steakov z tuniaka.
Ryby a morské plody patria medzi najčastejších pôvodcov vážnych alergických reakcií u detí. Preto je pri podávaní dojčatám na mieste zvýšená opatrnosť. Ryby musia byť predovšetkým dobre tepelne upravené a pri prvom podávaní by mala byť porcia rybieho mäsa veľmi malá. Navyše je nutné dodržiavať odporúčania, ktoré zohľadňujú potenciálny obsah metylortuti a ďalších nebezpečných látok v rybách, a podávať dojčatám max. 2 porcie rybieho mäsa týždenne.
A samozrejme pravidlo číslo jedna – pozor na kosti!
Zdroje: www.maminkam.cz
http://pediatrics.aappublications.org/content/120/Supplement_3/S109.2.full.pdf+html
http://www.euro.who.int/en/publications/abstracts/feeding-and-nutrition-of-infants-and-young-children
http://www.espghan.org/guidelines/nutrition/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Losos_všeobecný
/ryby-a-morske-plody-vo-vyžive-zen-a-deti
* V prirodzenom prostredí trávia lososi väčšinu života v mori a iba v čase trenia sa vracajú do svojho rodiska v riekach. Lososi bežne predávaní v slovenských obchodoch však pochádzajú spravidla z umelých chovov, kde žijú v sladkej vode.