Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Patria ryby do jedálnička dojčiat?

reklama:
ryby
Patria ryby do jedálnička dojčiat? Foto: www.gettyimages.com

Ryby sú dôležitou súčasťou zdravej stravy. Vyznačujú sa vysokým obsahom kvalitných bielkovín a ďalších potrebných živín a naopak nízkym obsahom nasýtených tukov.

Najcennejšie na rybách je vysoký obsah omega-3 nenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom (omega-3 LCPUFA). Tieto kyseliny sú dôležité pre neurologický vývoj detí. Ryby sú tiež dobrým zdrojom železa a zinku (obsah týchto prvkov v rybom mäse je iba o niečo málo nižší ako v ostatných druhoch mäsa) a morské ryby sú navyše hlavným zdrojom jódu v potrave.

Na druhú stranu bielkoviny v rybom mäse patria do skupiny hlavných alergénov, navyše často vyvolávajú vážne alergické reakcie. V posledných rokoch bolo všeobecne prijímané odporúčanie Americkej pediatrickej akadémie (AAP), že ryby by nemali byť podávané deťom až do 3 rokov veku. AAP toto odporúčanie v roku 2008 prehodnotila, pretože sa nepreukázal ochranný vplyv tohto opatrenia na rozvoj alergických ochorení u detí (pozri náš článok Vplyv dojčenia a zavádzanie príkrmov na rozvoj alergických ochorení u detí).

Výbor pre výživu Európskej spoločnosti pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu vo svojom stanovisku z roku 2008 zastáva názor, že prínosy konzumácie rybieho mäsa u dojčiat prevažujú nad negatívami. Hlavným dôvodom je fakt, že ryby sú najlepším zdrojom omega-3 LCPUFA, ktorých konzumácia v dojčenskom veku môže mať podľa nedávnych štúdií pozitívny vplyv na vývoj poznávacích funkcií a fungovania imunitného systému u dieťaťa.

Ktoré druhy rýb sú pre dojčatá vhodné?

Niektoré druhy rýb nie sú pre dojčatá a malé deti vhodné, najmä s ohľadom na obsah metylortuti a ďalších nebezpečných látok v ich mäse. Z morských rýb sú pre dojčatá vhodné napr. treska, makrela alebo sleď, zo sladkovodných rýb losos*, kapor alebo pstruh. Naopak nevhodné sú vzhľadom na obvykle vysoký obsah metylortuti veľké dravé ryby, ako napr. žralok, mečiar, šťuka, zubáč alebo boleň. Neodporúča sa ani podávanie steakov z tuniaka.

Ryby a morské plody patria medzi najčastejších pôvodcov vážnych alergických reakcií u detí. Preto je pri podávaní dojčatám na mieste zvýšená opatrnosť. Ryby musia byť predovšetkým dobre tepelne upravené a pri prvom podávaní by mala byť porcia rybieho mäsa veľmi malá. Navyše je nutné dodržiavať odporúčania, ktoré zohľadňujú potenciálny obsah metylortuti a ďalších nebezpečných látok v rybách, a podávať dojčatám max. 2 porcie rybieho mäsa týždenne.

A samozrejme pravidlo číslo jedna – pozor na kosti!

Zdroje: www.maminkam.cz
http://pediatrics.aappublications.org/content/120/Supplement_3/S109.2.full.pdf+html
http://www.euro.who.int/en/publications/abstracts/feeding-and-nutrition-of-infants-and-young-children
http://www.espghan.org/guidelines/nutrition/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Losos_všeobecný
/ryby-a-morske-plody-vo-vyžive-zen-a-deti

* V prirodzenom prostredí trávia lososi väčšinu života v mori a iba v čase trenia sa vracajú do svojho rodiska v riekach. Lososi bežne predávaní v slovenských obchodoch však pochádzajú spravidla z umelých chovov, kde žijú v sladkej vode.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.