Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príznaky rakoviny hrubého čreva by ste nemali ignorovať

reklama:
Príznaky rakoviny hrubého čreva
Príznaky rakoviny hrubého čreva by ste nemali ignorovať Foto: www.gettyimages.com

Rakovina hrubého čreva nie je žiadna sranda a rozhodne by sme ju nemali podceňovať. Môže byť ale veľmi ťažké uvedomiť si, že sa jedná o rakovinu hrubého čreva. A to práve z toho dôvodu, že sa príznaky rakoviny hrubého čreva v mnohých prípadoch tvária ako obyčajné zažívacie či črevné problémy ktoré čas od času dokážu potrápiť každého z nás. Na čo by ste si teda mali dať pozor, aby ste toto závažné ochorenie dokázali odhaliť včas? Aj tu platí, čím skôr sa na problém príde, tým lepšie.

Výskyt rakoviny hrubého čreva

Bohužiaľ sa nedá určiť ani to, v ktorej fáze života sa rakovina hrubého čreva presadzuje najviac. Objavuje sa u ľudí naprieč všetkými vekovými kategóriami. Okolo tohto typu rakoviny máme ešte veľa otáznikov, ktoré treba zodpovedať. Nevieme ani to, z akých dôvodov rakovina hrubého čreva vzniká. Jediné, čo vieme, je, že vzniká na základe problému, ktorý sa utvorí v zdravých bunkách. Tak sa utvoria prvé zlé bunky, ktoré sa následne veľmi rýchlo množia a množstvo prebíja zdravé bunky. A práve v tejto fáze hovoríme o rakovine hrubého čreva. V hrubom čreve sa občas utvoria tiež takzvané polypy, ktoré sa následne chirurgicky odstraňujú, pretože práve aj tie môžu byť základom pre rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Prevencia rakoviny hrubého čreva

Aj cez to, že o rakovine hrubého čreva máme len veľmi málo informácií, už vieme, že správnym životným štýlom môžeme tejto rakovine predchádzať. Nižšie uvedenými kritériami prevencie sa nebudete chrániť len pred rakovinou hrubého čreva, ale aj pred rakovinou konečníka. Medzi riziká, ktorým by ste sa mali vyhnúť, patrí nadmerná konzumácia alkoholu, tabakových výrobkov a iných návykových látok, vrátane kávy, nedostatok fyzickej aktivity, starnutie, cukrovka druhého stupňa, konzumácia a spracovávanie surového mäsa. Ak sa vám podarí vyhnúť sa všetkým týmto rizikovým faktorom, bude vaše riziko ochorenia rakovinou hrubého čreva oveľa nižšie. Venujte pozornosť tiež príznakom rakoviny hrubého čreva, ktoré sú uvedené nižšie. Je veľmi dôležité pri výskyte rakoviny zasiahnuť čo najskôr. Táto rakovina dokáže byť veľmi zákerná a pri nevčasnom odhalení sa môže rozšíriť do všetkých ostatných vnútorných orgánov.

Zápcha

Zápcha občas potrápi každého z nás, musí byť ale krátkodobá. Ak sa stane, že sa s týmto problémom trápite niekoľko dní, či sa u vás objavuje často a musíte užívať veľké množstvo preháňadiel, rozhodne to riešte so svojim lekárom. Nádory, ktoré sa v hrubom čreve tvoria, môžu znemožňovať priechod zvyškom potravín. Ak teda pozorujete tento problém, neberte to tak, že jednoducho trpíte na zápchu, ale radšej zavolajte svojmu lekárovi a konzultujte to s ním. Iste vám poradí.

Hnačka

Hnačka je úplne opačným problémom, ale aj u nej platí, že ak vás prepadne raz za dlhšiu dobu, je to v poriadku. Ale ak trvá dlho a neviete si poradiť, alebo sa naopak objavuje znovu v krátkych intervaloch, aj tu je na mieste oboznámiť so svojím problémom obvodného lekára a požiadať ho o konzultáciu. Aj v tejto situácii sa môže jednať o jeden z prejavov rakoviny hrubého čreva. Tá má bohužiaľ hneď celý rad príznakov a u každého jedinca sa môže prejavovať trochu inak.

Bolesť brucha

Ak vás dlhšiu dobu, to znamená dlhšie ako 2 až 3 dni, trápi bolestivé brucho, alebo jeho zvýšená citlivosť, a to najmä v oblasti začínajúcej pod žalúdkom a končiac pri bedrách, opäť sa obráťte na svojho obvodného lekára. Aj tento prejav môže byť volanie vášho tela o pomoc v boji proti rakovine hrubého čreva. Takto sa prejavujú najmä nádory v rannej fáze, a tým pádom sa jedná o najlepší čas na ich podchytenie, vďaka čomu bude vaša liečba rýchla a účinná. Preto na nič nečakajte a problém riešte okamžite.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 17. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.