Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Svrbenie kože, únava, zažívacie problémy? 12 známok toho, že tento váš orgán má obrovské problémy

reklama:
12 známok
Svrbenie kože, únava, zažívacie problémy? 12 známok toho, že tento váš orgán má obrovské problémy Foto: www.gettyimages.com

V našom tele nie je žiadny orgán, ktorý by pracoval tvrdšie ako pečeň. Je to náš najväčší vnútorný orgán (žľaza) a pracuje nepretržite na viac ako 500 procesoch súčasne cez spracovanie živín cez produkciu bielkovín až po mobilizáciu cholesterolu a glukózy.

Porucha funkcie pečene môže nastať okrem iného z nasledujúcich dôvodov

  • nadmerný alkohol
  • tučná pečeň
  • lieky- acetaminofén (Tylenol), antidepresíva, statíny, antibiotiká, antacidá
  • obezita
  • jedlo,spracované potraviny, prebytok cukru, príliš veľa sacharidov, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, nealkoholické nápoje
  • fajčenie
  • hepatitída

Typické príznaky

1. Zväčšenie obvodu brucha

Hromadenie ascitusu alebo peritoneálnej tekutiny je najčastejšie dôsledkom cirhózy. To môže spôsobiť slabosť, kŕče, bolesť a dýchavičnosť.

2. Bolesť brucha

Pečeň sa nachádza pod pľúcami, nad žalúdkom na pravej strane tela. Bolestivý môže byť tiež zápal a zväčšenie pečene.

3. Zadržiavanie tekutín

Vysoký krvný tlak a retencia sodíka vedú k akumulácii tekutín, a to aj pri absencii ascitu. Dolné končatiny, ruky a tvár môžu byť tiež edematózne.

4. Bolesť žalúdka

Nevoľnosť alebo dokonca zvracanie môže byť varovným signálom. Vracanie po zlyhaní pečene sa zvyčajne vyskytuje s ďalšími príznakmi.

5. Tráviace problémy

Poškodenie pečene spôsobuje zvýšenie črevnej priepustnosti ( „presakujúce črevo“), bakteriálne prerastanie tenkého čreva (SIBO) a celkové spomalenie trávenia v dôsledku zmien hladín hormónov a produkcie žlče. Zmena návykov na záchode, nadúvanie a nepohodlie v podbrušku sú typickými príznakmi.

6. Únava a celková slabosť

Ako sa pečeň unaví, my tiež. Únava je takmer vždy sprievodným príznakom ochorenia pečene.

7. Svrbenie kože

Hoci to znie divne, dysfunkciu pečene môže sprevádzať aj svrbenie kože. Pri stagnácii žlče nemôže žlč správne prúdiť a v závislosti na stupni stagnácie môže spôsobiť svrbenie kože.

8. Žltačka

Bilirubín vzniká rozkladom hemoglobínu v krvinkách a vylučuje žlč. Tento vedľajší produkt sa hromadí v krvi a sfarbí kožu a bielkoviny v našich očiach žltkasto.

9. Anorexia

To je spojené s bolesťou žalúdka, únavou a nevoľnosťou. V tomto prípade nechceme jedlo. Pretože je pečeň neoddeliteľnou súčasťou tráviaceho procesu, sú teda v prípade poškodenia narušené aj hormóny zapojené do hladu.

10. Zmena v stolici

Bilirubín je primárne zodpovedný za farbu stolice. Odfarbenie môže byť spôsobené viacerými faktormi, jedným z nich je upchatie žlčovodu, ktoré spôsobuje zblednutie a šednutie stolice.

11. Zmena v moči

Porucha funkcie pečene môže ovplyvniť spracovanie, dodávanie a vylučovanie bilirubínu. Vzhľadom k tomu, že bilirubín dodáva moču citrónovo žltú farbu, môže byť jeho zhnednutie, ktoré sa môže sfarbiť do oranžova, známkou poškodenia pečene.

12. Črevné krvácanie, zápcha a hnačka

Vysoký krvný tlak môže spôsobiť, že sa tepny a žily dostanú do pečene alebo z pečene, a následne spôsobia gastrointestinálne krvácanie, ktoré sa môže objaviť tiež v pažeráku, žalúdku alebo črevách.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 17. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.