Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tajné techniky na úľavu od migrény!

reklama:
Tajné techniky na úľavu od migrény!
Tajné techniky na úľavu od migrény! Foto: www.freepik.com

Bolesti hlavy sú jedným z najčastejších zdravotných problémov, s ktorými sa ľudia stretávajú. Chronická migréna postihuje až 10 % populácie, no jej liečba býva často neúplná, pretože len zmierňuje symptómy bez riešenia príčiny. Táto príčina sa v poslednej dobe čoraz častejšie spája s problémami v oblasti krčnej chrbtice. Tento článok sa zameriava na spúšťače migrény, ako aj na efektívne metódy, ktoré môžu pomôcť zmierniť jej príznaky.

Takmer každý človek zažil bolesť hlavy, ale chronická migréna postihuje až 10 % ľudí na Slovensku. Väčšina ľudí s migrénou siahne po liekoch na bolesť, ktoré síce zmierňujú symptómy, no neodstraňujú príčinu. Tá sa čoraz častejšie spája s poruchami v oblasti horných krčných stavcov.

Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu spustiť bolesť hlavy – od zmien počasia cez určité jedlá a alkohol až po stres a vystavenie chladu v klimatizovanom prostredí alebo v prievane. Dlhodobý dráždivý kašeľ môže dokonca zablokovať rebrá, čo následne vytvára napätie v svaloch až po krčnú chrbticu a spôsobuje bolesť hlavy. Ataky migrény, ktoré sú často spojené s nevoľnosťou, sú ovplyvnené aj genetickými faktormi. V súčasnosti sú však dva hlavné faktory, ktoré sú typické pre modernú dobu – nesprávne držanie hlavy a krčnej chrbtice a preťažené žuvacie svaly a čeľustný kĺb.

Pozor na svalovú dysbalanciu

„Dlhé hodiny strávené pri počítači, dlhé sedenie za volantom či manuálna práca nútia človeka držať hlavu vpred a krčnú chrbticu v miernom záklone. Tým vzniká svalová disbalancia medzi povrchovými a hlbokými svalmi krčnej chrbtice. Ak sa problém nevyrieši včas, napätie sa prenáša aj na šiju, čo vedie k silným bolestiam hlavy. Jemné techniky uvolnenia mäkkých tkanív, ako je masáž šije, môžu priniesť úľavu,“ povedala fyzioterapeutka Iva Bílková.

Krčná chrbtica patrí medzi najviac zaťažované a teda problematické časti ľudského tela. Blokády medzi prvým krčným stavcom a lebkou môžu spôsobovať nielen bolesti hlavy a migrény, ale aj hučanie v ušiach či pohybujúce sa svetielka v zornom poli.

Pozor na problémy so zubami

Rovnaké symptómy môžu naznačovať aj preťaženie žuvacích svalov alebo blokádu čeľustného kĺbu, čo môže byť spôsobené niekoľkými faktormi – častým škrípaním zubov, zápalmi stredného ucha, problémami s osmičkami, nesprávnym skusom alebo častým stresom.

„Stres často spôsobuje zatieňovanie zubov a svalov hlavy. Telo reaguje komplexne cez svalové slučky, takže blokáda čeľustného kĺbu býva často spojená aj s blokádou v hornej krčnej chrbtici. Tieto problémy sú často spojené s nadmernou záťažou povrchových zdvíhacích svalov hlavy, napríklad pri práci na počítači. Okrem napätia žuvacích svalov nachádzame aj napätie povrchových svalov krčnej chrbtice. Je preto nevyhnutné pri liečbe bolesti zohľadniť

aj vzdialené poruchy, ktoré môžu byť spúšťačom problémov,“ dodala Iva Bílková.

Rýchla úľava

Opäť vás trápi bolesť hlavy? Vyskúšajte jednoduché cvičenie. Pod ľavú časť zadku vložte ľavú ruku dlaňou nadol. Pravú ruku priložte na hlavu nad ľavé ucho a nakloňte hlavu doprava. Pri nádychu smerujte očami hore a doľava, pri výdychu smerujte dole a doprava. Nakloňte hlavu čelom dolu a pri nádychu stočte zrak doľava a hore, pri výdychu doprava a dole. Vráťte sa do vzpriameného sedenia a opakujte na druhú stranu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. augusta 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.