Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tehotenská masáž

reklama:
Tehotenská masáž
Tehotenská masáž Foto: www.gettyimages.com

Kedy je v tehotenstve masáž vhodná a čomu sa vyhnúť? Ani v tehotenstve sa nemusíte úplne vzdať svojej obľúbenej masáže.

Vaše celé telo je vo výnimočnom stave. Všeličo je inak usporiadané a zaťažované. Zmenilo sa ťažisko tela a na to nie ste zvyknutá. Dochádza k preťaženiu svalov, bolesti chrbta, tlaku na vnútorné orgány, k opuchu nôh. To spôsobuje únavu a celkovú nepohodu. Tehotenská masáž vám môže priniesť úľavu od bolestí a toľko potrebnú relaxáciu. Prispieva k zlepšeniu krvného obehu mamičky i plodu, zaháňa kŕče a prináša lepší spánok. Rozhodne by ste si ju mali dopriať čo najčastejšie.

Čím začať

Rovnako ako u všetkého ostatného, čomu ste sa v živote pred tehotenstvom venovali, aj pri masáži si asi automaticky hovoríte, ako by mala prebiehať, aby všetko bolo v poriadku a neohrozila priebeh tehotenstva. Začať je potrebné pri zdravotnom stave. Všeobecne je potrebné vyhnúť sa masáži v prvom trimestri. A pri rizikovom tehotenstve nie je bohužiaľ masáž vhodná po celú dobu tehotenstva. Pri špecifických zdravotných problémoch, ako je napríklad kožné ochorenie, diabetes, vysoký krvný tlak a pod., sa určite poraďte so svojím lekárom.

Ďalším dôležitým krokom je starostlivý výber maséra. Tehotenská masáž sa nelíši od bežnej masáže len tým, že „sa menej tlačí“. Musí sa venovať oveľa väčšiu pozornosť reflexným bodom a napríklad aj zloženiu masážneho oleja, ktoré môžu mať vplyv na silnejšiu reakciu tela. Tehotenskú masáž musí vykonávať len ten, kto je pre ňu zodpovedajúcim spôsobom vyškolený. Oplatí sa trochu pátrať pri hľadaní niekoho so skúsenosťami. Napovie recenzie na webových stránkach alebo ešte lepšie osobné odporúčania od známej.

Čo vás čaká

Stráviť v tehotenstve pol až trištvrte hodiny ležaním na bruchu neprichádza do úvahy. Pri tehotenskej masáži ležíte na boku, či dokonca sedíte (napríklad šija sa tak lepšie masíruje).

Intenzita masáže je o dosť menšia, než ste zvyknutá. Ani hmaty nebudú rovnaké. Mnoho z nich totiž pôsobí priamo na lymfatický obeh, aby došlo k vylučovaniu odpadových látok. To je v normálnom stave žiaduce. Teraz, keď je váš krvný obeh prepojený s bábätkom, by však taká masáž so silnejšími detoxikačnými účinkami nebola vhodná. Masáž bude síce menej intenzívna, ale o to viac relaxačná.

Urobte z masáže súčasť svojho tehotenstva. Každú príjemnú a zdraviu prospešnú vec si spolu s vami užije aj vaše bábätko, ktorému bude v brušku spokojné a relaxované mamičky veľmi dobre.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.