Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Únava a strach zo vzťahov: 4 tipy, ako sa po sklamaní otvoriť novému vzťahu

reklama:
Únava a strach zo vzťahov
Únava a strach zo vzťahov: 4 tipy, ako sa po sklamaní otvoriť novému vzťahu Foto: www.gettyimages.com

Rozchody prinášajú sklamanie a občas aj obavu znovu sa otvoriť novému vzťahu. Ako toto obdobie prekonať, nabrať silu a nebáť sa s dôverou investovať svoje emócie do nového potenciálneho partnera? Rada odborníkov znie: Venujte sa sami sebe.

Niekedy je dobré nechať všetko jednoducho plynúť

„Nebolelo to iba raz, keď som sa rozvádzala, bolesť a sklamanie, aj keď o niečo menšie, som prežila aj po rozchode s priateľom, ktorý sa spočiatku javil úplne úžasne. Po bolestnom rozchode prišla kratšia pauza a ďalší spočiatku super vzťah. Lenže ani ten sa bohužiaľ nevydaril. A vtedy som prvýkrát pocítila obavy z ďalšieho vzťahu, jednoducho mi došli sily a viera v to, že mi to bude niekedy klapať. Úplne som si nevedela predstaviť, že niekomu opäť otvorím svoje súkromie a dám ho napospas, že budem do niekoho ďalšieho investovať svoj čas aj city a treba aj premýšľať, či je všetko, čo vám hovorí pravda,“ zverila sa nám pani Zdena. O vážny vzťah síce stojí, ale tiež má strach, je unavená, skeptická. Čo v podobnom prípade ďalej? Ako sa „oklepať“ a nabrať sily?

Nechajte všetko plynúť

Byť aktívny na zoznamkách či „rozhadzovať siete po známych“ nepredstavuje jedinú cestu, ako sa zoznámiť. Paradoxne je v niektorých etapách života dobré zvoľniť a nechať život úplne jednoducho plynúť. Nerozhliadať sa, nehľadať a nesústrediť sa neustále na to, ako vyzerám a pôsobím na opačné pohlavie. Šťastie nie je vždy potrebné aktívne vyhľadávať, niekedy k vám úplne obyčajne, prirodzene a v správny čas príde samo. „Ľudia, ktorí sa upnú na hľadanie lásky, často nájdu presne to, čo nehľadajú – závislosť a depresie. Je lepšie prestať hľadať a nechať lásku prísť do života v akomkoľvek okamihu,“ odporúča párový terapeut a autor slávnej knihy Muži sú z Marsu, ženy z Venuše, John Gray.

Venujte sa sebe, pracujte na svojej osobnej spokojnosti

Prestaňte na chvíľu riešiť vzťahy a nových potenciálnych partnerov a zamerajte sa na seba, na svoju osobnú spokojnosť – v práci, vo voľnom čase, s deťmi, so sebou samou. Ak sa vám podarí porovnať si osobný život tak, že budete šťastnejší a spokojnejší, objavia sa aj nové vnútorné sily a pozitívne očakávania. Úplne prirodzene sa nadýchnete a budete viac veriť nielen sebe, ale aj životu. A možno práve preto k sebe pritiahnete partnera, ktorý bude ten pravý, alebo napríklad zistíte, že sa bez partnera úplne jednoducho zaobídete. Vedecká pracovníčka a psychologička Tanya Vacharkulksemsuk tvrdia: „Človek potrebuje byť sám so sebou, než bude pripravený na nový vzťah. Venujte čas sami sebe, aby ste vedeli, čo naozaj chcete a čo druhému ponúkate.“

Neporovnávajte!

Rezignovanosť a obavy zo vzťahov vedia človeka chytiť do veľmi nepríjemnej pasce. Nielenže sa dostavia skepsy a obavy investovať do ďalšieho vzťahu, ale objavujú sa aj tendencie k porovnávaniu – s inými vzťahmi, inými mužmi, predchádzajúcimi partnermi. A to je obrovská chyba! Každý vzťah je autentický a iný, každý vypĺňa trochu iné obdobie, a dokonca aj funkciu v našich životoch. S pribúdajúcimi rokmi a skúsenosťami máme často iné partnerské potreby, než sme mávali v predchádzajúcich rokoch. Porovnávanie vám v hľadaní šťastia a uvoľnení sa od strachu a sklamania nijako nepomôže, skôr naopak! Radšej si v pokoji urobte inventúru toho, čo vo vzťahu hľadáte a čo v ňom považujete za nevyhnutné. Vždy je výhodné vedieť, čo skutočne chcete, veď porozumenie svojim vzťahovým potrebám dodáva pokoj a sebaistotu.

Máte nesplnený sen? Zamerajte sa na jeho splnenie

Je to síce trochu odvedenie pozornosti od témy, ale prečo neskúsiť čas, kedy sa necítime pripravení na vzťah, využiť na to, aby sme si splnili sny, na ktoré sme predtým kvôli nedostatku času a energie radšej zabudli? Ak ste single a ak máte navyše už odrastenejšie deti, iste disponujete vzhľadom na absenciu partnera väčším množstvom priestoru i času venovať sa sebe samej. Chceli ste sa pozrieť do Škandinávie? Prejsť s batohom nejakú pútnickú cestu? Dorobiť si vysokú školu? Urobiť si vodičák na motorový čln? Choďte do toho! Urobíte si neuveriteľnú radosť a presmerovaním pozornosti si oddýchnete od neustáleho riešenia vzťahov. A je celkom dobre možné, že počas plnenia sna svoju spriaznenú dušu stretnete.

Zdroj: www.dama.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.