
- Zivotsdetmi
- Články
- Voľný čas
- V skalke ho majú takmer všetci, ale skoro nikto netuší, čo všetko lieči
V skalke ho majú takmer všetci, ale skoro nikto netuší, čo všetko lieči

Zdobia vašu záhradu skalnice strechové? Ak nie, mali by ste si túto rastlinu zaobstarať. Jej pestovanie je úplne nenáročné, a niekoho možno prekvapí svojimi liečivými účinkami.
K jednej z častých rastlín, ktoré sa objavujú na slovenských záhradách, patrí netresk strešný. Možno ste o ňom počuli aj pod názvom skalné ruže, hromotrask alebo aj bylina šťastného žitia. Kedysi ho ľudia dokonca pestovali na strechách svojich domov, aby ich uchránili vďaka dužine v listoch od bleskov a prípadného ohňa. Zaujímavosťou je aj to, že Karol Veľký vydal povinné nariadenie, že by mal byť vysadený na streche každého domu. Veľmi ľahko sa pestuje, a preto nezaskočí ani neskúsených záhradníkov. Okrem toho sa aj samovoľne rozmnožuje, stačí len vzniknuté nové ružičky odtrhnúť a zasadiť. Bonusom vám budú navyše liečivé účinky, ktoré vám pomôžu s mnohými neduhmi.
Ako vám pomôže pri zápale stredného ucha? Pozrite sa na toto video na YouTube, kanál Rady zo života:
Skalnica strechová
Pochádza svojím pôvodom z horských oblastí južnej Európy. Sukulentná rastlina patrí do čeľade hrubosvitých a v obľube ho mali už aj starí Gréci a Rimania, ktorí si ho dokonca pestovali. Používali ho aj ako prostriedok proti obtiažnemu hmyzu a chrobákom. Momentálne sa už pestuje po celom európskom kontinente a veľmi rozšírený je aj v oblastiach Severnej Ameriky, kde dokonca niekedy splaňuje.
Ako ho pestovať
Netresk sa dá mať nielen priamo na záhrade, ale pri správnej starostlivosti sa mu bude dobre dariť aj doma v kvetináči. Doprajte rastline vždy slnečné stanovište s ľahkou priepustnou pôdou. Okrem občasnej zálievky už nič viac nepotrebuje, pretože mu vyhovuje sucho. Pozor na premokrenie, hrozilo by uhnitie koreňového systému alebo vznik plesní a hnilôb.
Porovnáva sa z Aloe vera
Známa skalnička má podľa vedcov veľmi priaznivé účinky na ľudské zdravie a pomáha pri mnohých zdravotných ťažkostiach. . Jej vlastnosti výborne vystihuje aj jej latinský názov sempervivum, čo znamená byť stále živý.
Po celý rok
Netresk je bohatý na vitamín C a významné organické kyseliny, konkrétne jablčnú a mravčiu. V značnej miere sú zastúpené aj niektoré užitočné horčiny, živice, triesloviny, sacharidy, slizy a vápnik. Výhodou je, že ho môžete zbierať po celý rok, znáša totiž aj chladné zimné počasie. Využívajú sa jeho čerstvé listy aj šťava. Je možné si ho aj zamraziť, po rozmrazení je stále účinný.
Super liek
Dužina a jej šťava vám urýchli nielen hojenie drobných kožných poranení, ale značne uľaví aj po bodnutí hmyzom a popálení žihľavou. Rovnako si vie poradiť so svrbivými zápalmi kože a funguje aj na bradavice, zádery, obareniny či omrzliny. Olúpaný lístok je možné využiť ako náplasť. Priložte si ho na krvácajúcu ranu či inak zranené miesto a nechajte asi pol hodiny pôsobiť.
Skvelé kloktadlo
Pretože má silné a protizápalové účinky, môžete jeho lístky použiť pri zápaloch ústnej dutiny alebo bolestiach v krku. Vytlačte si asi tak pol kávovej lyžičky netreskovej šťavy a zmiešajte ho s 1 dl vlažnej vody. Vznikne vám liečivá zmes na kloktanie alebo na výplach dutiny ústnej.
Hoja aj opary
Pokiaľ patríte medzi jedincov, ktorých často trápia opary, využite tiež čerstvo vylisovaný nektár z listov. Ide totiž o vynikajúci prírodný prostriedok, ktorý vás tejto nepríjemnosti pomôže skôr zbaviť. Na inkriminované miesto aplikujte 5 až 7 krát denne a nechajte vždy riadne zaschnúť.
Zápaly v ušiach
Zo skalnice si možno vyrobiť aj veľmi jednoduchý, ale účinný prípravok, ktorý vám pomôže pri liečbe ušných zápalov. Zmiešajte 1 lyžičku panenského olivového oleja so 7 až 10 kvapkami šťavy z listov skalnice. Každý deň 3 až 4-krát denne kvapkajte vzniknutú zmes do vonkajšieho zvukovodu a nechajte 10 minút účinkovať.
Účinné na bradavice
Šťava tiež ničí bradavice, ktoré pri pravidelnom ošetrení postupne vymiznú. Čerstvú šťavu naneste na inkriminované miesto a potom priložte ešte jemne pokrčený skalnicový list. Zalepte nepriedušnou náplasťou a postup opakujte denne, po dobu 3 týždňov.
Zdroje: www.bylinkovo.cz, www.vitalia.cz, www.bylinkovo.cz, ncbi.nlm.nih.gov, www.ireceptar.cz