Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyčistite si črevá od plesní. Niektoré bylinky sú lepšie ako drahé lieky

reklama:
Vyčistite si črevá od plesní.
Vyčistite si črevá od plesní. Niektoré bylinky sú lepšie ako drahé lieky Foto: www.gettyimages.com

Pleseň nie je žiadna sranda. Zvlášť pokiaľ sa zabýva u vás. Ani nie tak doma ako v tele. Oboje je problém, ale ak sa musíte s plesňovým ochorením liečiť, viete dobre, že to nie je prechádzka ružovým sadom.

Sme zvyknutí šupnúť predpísanú tabletu alebo dve a o pár dní je po probléme, avšak v prípade plesní to neplatí. Plesne je ťažké nielen liečiť, ale vôbec problém rozoznať. Symptómy sú totiž také rôzne a pestré, že príčina nemusí byť na prvý pohľad viditeľná.

Medzi príznaky patria napríklad:
Kašeľ, dýchavičnosť aj astma
Horúčka a bolesť hlavy
Bolesť kĺbov
Problémy s pamäťou a sústredením
Zápal dutín
Svrbenie a vyrážky
Citlivosť na svetlo

Podceňované plesne

Plesne rozhodne nie sú len kozmetický problém, ale môžu predstavovať aj zásadné zdravotné riziko. Zbaviť sa plesní v črevách býva náročné a okrem liečby medikamentmi, ktoré v záujme likvidácie plesní zruinujú aj vašu črevnú mikrobiotu, vás čaká aj protiplesňová diéta. Tá spočíva predovšetkým v radikálnom obmedzení cukru a bielej múky.

Takto o probléme hovorí Miluška Matoušová z Akadémie celostného zdravia. Pozrite sa na jej príspevok s lakonickým názvom „Ako si vypucovať črevo“.

Vhodné kultúry

Na druhú stranu je na podporu obnovy črevných kultúr vhodná konzumácia fermentovaných potravín a nápojov. Probiotikami môžete pomôcť osídliť zažívací trakt vhodnými kultúrami, ktoré sú dôležité nielen pre trávenie, ale aj celkové zdravie organizmu, ktoré je s črevami úzko späté.

Bylinky a potraviny

A čo bylinky? Iste aj tie as nimi špecifické potraviny môžu prispieť k očiste čriev od plesní. V žiadnom prípade ale nepodceňujte ochorenie, predpísanú diétu a liečbu konzultujte pravidelne s lekárom. Ak však chcete liečbu podporiť aj ľudovou medicínou, sústreďte sa predovšetkým na tieto bylinky, korenie a potraviny. Zázvor a kurkuma dokonca patria medzi superpotraviny s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Sú to významné prírodné liečivá a je možné ich užívať aj v prípade črevných plesní.

Kyslé zdravie

Dôležitý je aj cesnak, ktorý môže síce tiež významne pomôcť s plesňami, ale zároveň bohužiaľ pôsobí dráždivo na žalúdok, a preto nie je vždy dobre prijímaný. V každom prípade je vhodné podporiť ozdravenie čriev probiotikami, ktoré sú vo všetkých kyslých neprevarených nápojoch a potravinách. ktorým patrí nielen kyslá kapusta, jogurt a kefír, ale aj ázijská pikantná zelenina kimči alebo kombucha.

Zdroje: healthline.comdraxe.com, www.ireceptar.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.